$config[ads_header] not found

Primul turneu de pga din Tiger Woods: s-a întâmplat aici

Cuprins:

Anonim

Când și unde a câștigat Tiger Woods primul său turneu PGA Tour? S-a întâmplat la Las Vegas Invitational din 1996, care s-a încheiat pe 6 octombrie 1996.

Woods avea 20 de ani la vremea respectivă și a fost doar al cincilea început al său într-un eveniment PGA Tour de la înființarea profesională. El a fost clasat pe locul 221 în clasamentul mondial care a participat la turneu; s-a mutat până la 75 de ani după ce a câștigat-o. Turneul a avut loc în perioada 2-6 octombrie, jucat pe terenul de golf TPC Summerlin.

Cum a câștigat Woods din 1996 Las Vegas Invitational

Invitativele din Las Vegas din 1996 au avut lungimea de cinci runde, în total 90 de găuri. Woods s-a deschis cu un 70, dar din acel moment el a fost pe foc: Woods a marcat 26 de sub cele 72 de găuri finale ale turneului.

În turul doi, Woods a tras cu 63. După o a treia rundă 68, Woods s-a deplasat în Top 10. A 67 în runda 4 a pus Woods la egalitate pentru locul șapte, la patru lovituri de frunte.

Finalul 64 l-a pus pe Woods în poziția de a câștiga, dar Davis Love III a învins al 15-lea și a pasat 16 gauri pentru a lega Woods. Woods and Love a încheiat regulamentul legat la 27 de sub 332.

Woods și Love au intrat într-un playoff de moarte subită, dar Love a găsit un bunker verde pe prima gaură suplimentară și nu a reușit să se ridice în sus. Asta i-a oferit lui Tiger două puteri pentru victorie, iar Woods a revendicat prima sa victorie profesională. (Iubirea era de 10 ori campioană PGA Tour la acea vreme; a continuat să câștige 21 de titluri de carieră și să câștige calitatea de membru în World Golf Hall of Fame.)

Salariul câștigătorului a fost de 297.000 USD. Victoria a câștigat Woods o dană în Masters din 1997 - pe care a dominat-o pentru a obține primul său câștig într-o mașină - și un membru de doi ani la turneul PGA. Aceasta a garantat că Woods nu va trebui să treacă prin Q-School pentru a câștiga calitatea de membru. (În 2016, Woods a declarat revistei-jurnal Las Vegas că are încă cecul uriaș prezentat lui în timpul prezentării trofeului - acesta este agățat de un perete în unul dintre birourile lui Woods.)

"Nu se joacă pentru bani", a spus Love după ce a pierdut playoff-ul la Woods. "Se gândește la câștig și la nimic altceva. Îmi place felul în care gândește. Am încercat cu toții să prelungim inevitabilul. Știam că va câștiga. Nu vreau să fie astăzi. Toată lumea este mai atentă: El e va fi o forță ".

Woods a avut o medie de 323 de metri în afara terenului în timpul turneului, care a fost cu 13 metri mai lung decât cel mai lung jucător al săptămânii și aproape 40 de metri mai lung decât media terenului.

Puteți urmări noutățile din victoria lui Woods la LVI din 1996 pe YouTube.

Conducerea primului turneu PGA din Woods

Primul turneu PGA Tour de la Woods după ce s-a transformat în pro a fost Openul Grand Milwaukee din 1996, care a fost încheiat pe 1 septembrie. A jucat în patru turnee înainte de prima sa victorie, și a terminat mai sus în fiecare eveniment succesiv:

campionat Scor final Loc
1996 Marele Milwaukee deschis 277 (7-under) legat 60
1996 Bell canadian deschis 208 * (8 sub) 11
1996 Quad City Classic 272 (8-under) legat 5
1996 Î.C. Open 200 * (13 sub) legat 3

(* scurtat la 54 de găuri de ploaie)

În urma câștigului său la Las Vegas Invitational, Woods a mai jucat încă trei turnee PGA Tour în sezonul său rookie: A terminat al treilea la LaCantera Texas Open, a câștigat Walt Disney World / Oldsmobile Classic și a fost pe locul 21 la Campionatul Turului.